Home » Блог » Developer » Що таке домен і навіщо він потрібен

Що таке домен і навіщо він потрібен

Что такое домен

Домен – це унікальний ідентифікатор сайту, за яким користувачі розпізнають його. Простими словами – це адреса сайту, яку юзери вписують у пошуковий рядок. Наприклад, у комбінації https://genx-agency.com «genx-agency.com» – ім’я домену.

Для чого потрібен домен

Домени допомагають користувачам легко запам’ятати та знайти ваш сайт. Наявність власного сайту дає уявлення про серйозність бізнесу, проєкту. Адреса може бути корисною для хорошої пошукової оптимізації, створення професійних доменів.

З чого складається структура домену

Структура складається з трьох рівнів домену. Кожен із них має свої особливості. Розглянемо докладніше, які домени бувають.

Домен першого рівня

У професійних колах він відомий як верхній рівень, скорочено TLD. Розташовується в самому кінці, після останньої крапки. Як домен верхнього рівня можна навести приклади:

  • Загальні (.com, .net).
  • Пов’язані з країною (.us, .ua, .uk).
  • Відносно нові (.blog, .shop, .online).

Усі вони активно використовуються, тому часто зустрічаються.

Домени першого рівня


Домен другого рівня

Середній рівень – це частина імені, яка розташовується перед першим рівнем. Зазвичай являє собою назву компанії, бренду або якесь ключове слово, за яким користувачі можуть зрозуміти зміст сайту.

структура домену


Домен третього рівня

Ця частина адреси вже складніша і являє собою субдомен. Відома також, як додаткова частина. Вона розташовується перед другим рівнем. Зазвичай використовується для виділення певного контенту.

Наприклад, faq.example.com, де faq виступає як домен третього рівня.


Види доменних імен


Ознайомимося конкретніше з видами адрес і як виглядає домен:

  • Географічні домени(.ua, .us, .de тощо)
  • Галузеві (.edu, .gov, .mil)
  • Брендові (.google, .apple, .microsoft)
  • Загальні (.com, .org, .net)
Види доменних імен


Вибір відповідного імені залежить від вашого проєкту, цільової аудиторії та сфери діяльності. Наприклад, домен сайту для локального бізнесу в Україні буде .ua, а для міжнародного проєкту може підійти .com або .net.

Скільки коштує домен?


Зазвичай вартість залежить безпосередньо від того, хто його реєструє. Тому перед замовленням такої послуги, як розробка сайту, рекомендується порівняти актуальність і ціни одразу в кількох компаній.

Що коротше і простіше запам’ятовується доменне ім’я, то вища ймовірність високої оплати – сотні або тисячі доларів за рік використання. У разі, якщо бажане ім’я вже зайнято, ви можете підібрати іншу адресу. Вартість тут залежить від конкретного домену.

Наприклад у 2024 році, вартість домену .com на рік становить $14,5, .app – $20, .ua – $48, .org – $18.

Кому належить адреса сайту?


Власником вважається фізична особа або організація, яка завершила реєстрацію доменного імені. Він має певні права на домен, наприклад, використовувати його, продати або передати іншій особі.

Є й інші сторони: реєстр домену (погоджується керувати ім’ям верхнього рівня), реєстратор (компанія, що дає змогу реєструвати домен) і ICANN (організація, яка координує глобальну систему доменних імен). Важливо пам’ятати: коли робите покупку, технічно ви купуєте не саме доменне ім’я сайту, а право використовувати його протягом певного періоду.

 Як зареєструвати домен?


Реєстрація домену – найважливіший аспект створення сайту. Для цього зробіть такі дії:

  1. Виберіть привабливе ім’я, що запам’ятовується, пов’язане з вашим брендом або проєктом. Воно має бути унікальним.
  2. Перевірте вибране ім’я на доступність як домен за допомогою спеціальних сервісів реєстраторів, які перевіряють ім’я в запитуваній зоні.
  3. Порівняйте пропозиції реєстраторів за ціною та умовами. Не забудьте врахувати надання додаткових послуг, наприклад, захист персональних даних, продовження і підтримка домену. 
  4. Після вибору реєстратора вам необхідно створити обліковий запис, вказати термін реєстрації (зазвичай від 1 року) і оплатити послугу.
  5. Якщо у вас уже є хостинг, налаштування домену здійснюється шляхом зазначення DNS-серверів вашого хостингу. Це дасть змогу сайту працювати коректно.

Тепер можна використовувати свій домен для налаштування вебсайту або електронної пошти.

 Як отримати безплатний домен?


Ідея безплатного придбання адреси може здатися привабливою, але такий варіант має свої нюанси. Багато хостинг-провайдерів, де можна купити домен, пропонують послуги хостингу зазвичай тільки на перший рік. Дійсно, є сервіси, які видають піддомени без оплати, але звучить це не так престижно, особливо для серйозного бізнесу.

  Реєстратори імен проводять акції, але такі пропозиції здебільшого обмежені за часом. Вони можуть не працювати під власним статусом організації. Домени часто обмежені за функціональністю або підтримуються рекламою. З погляду продуктивності, швидкість роботи цих сервісів недостатня. Для серйозних проєктів рекомендується все ж розглянути варіант купівлі домену – це забезпечить повний контроль над вашою онлайн-присутністю

Плануєте просування бізнесу в Мережі? У нашому діджитал-агентстві є можливість замовити сайт під ключ на вигідних умовах..

Прокрутити вгору